Dla miłośników wrażeń podróżniczych
Latarnia w Gąskach
Oddalona 22 km od Łaz, jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce, mierzy 50,2 m. wysokości. Jej budowę ukończono na przełomie 1877/1878 roku. Światło latarni przy dobrej pogodzie jest widocznez odległości 19,5 mili morskiej- co daje około 36 kilometrów.Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.
W wakacje (od 01.07 do 31.08) czynna codziennie od 10:00 do 20:00 z przerwą od 13:30 do 15:00
Rezerwat archeologiczny kamienne kręgi
Rezerwat Archeologiczny „Kamienne Kręgi Gotów” znajdujący się w lesie Grzybnickim około 20 kilometrów od Koszalina jest atrakcyjną pozycją dla miłośników historii i mistycyzmu. Rezerwat to miejsce dawnych obrzędów i zarazem cmentarzysko Gotów z 70 roku n.e. Można tu zobaczyć pozostałości kilkunastu kamiennych kręgów, grobów szkieletowych oraz dwóch kurchanów. Miejsce to ma być pełne energii o właściwościach uzdrawiających i zwiększających energię życiową. Według przewodnika, „energia ta uzupełnia biopole energetyczne człowieka polepszając samopoczucie, odblokowując sploty energetyczne (tak zwane czakry), co też zwiększa odporność na różnego rodzaju choroby”.
W Rezerwacie Kamienne Kręgi Gotów są dwa największe kręgi tego rodzaju w Europie. Oba mają średnicę 37,5 m.
Zwiedzanie Rezerwatu jest bezpłatne
Muzeum Zamek Książąt Pomorskich ul. Zamkowa 4 w Darłowie
Powstanie zamku datuje się na II połowę XIV wieku – okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. W roku 1352 Książę zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej – Elżbiety von Behr – wyspę wraz z młynem, z myślą o budowie na niej warowni. W latach 1352-1372 wyrósł na wyspie zamek, który w swym głównym zarysie przetrwał do dnia dzisiejszego. Budowla była obiektem tak reprezentacyjnym, że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich – braci i kuzynów Bogusława.
Koszalin na szlaku Gotyku ceglanego
To trasa turystyczna obejmująca miasta z ceglaną architekturą gotycką, które były świadkami Hanzy w krajach nad Morzem Bałtyckim. Dania, Polska i Niemcy są jego gospodarzami. Na szlaku znajdują się gotyckie kościoły, klasztory, bramy, baszty, ratusze w miastach, które w swojej historii związane były z Hanzą. Dzięki Europejskiemu Szlakowi Gotyku Ceglanego powstało nowe przymierze, ostatni świadek czasów Hanzy. Od Skandynawii przez Bałtyk zjednoczyło się siedem państw europejskich: Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa i Estonia. Uczą się wzajemnie poznawać, nie tylko historyczne i kulturowe odrębności poszczególnych krajów i miast, ale także wspólne relacje, których odzwierciedleniem są ceglany gotyk i Hanza.
Miłośnicy historii i architektury mogą odkrywać ślady przeszłości i wyjątkowe krajobrazy wzdłuż naszego wybrzeża. Najbliżej Łaz położony jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie.
Warto zajrzeć http://www.eurob.org/
Pomnik Morsa w Mielnie
Pomnik znajdujący się przy głównym wejściu na plażę w Mielnie(ul. Kościuszki), jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Międzynarodowych Zlotów Morsów, na które przybywają rzesze miłośników zimowych kąpieli.